Protetika

17.5.2019 Rady odborníkov

Chôdza je najlepší liek

Lenka Senčáková, inštruktor Severskej chôdze - Nordic Walkingu odporúča tento novodobý šport, pretože má viac zdravotných benefitov ako bežná chôdza.

Chôdza je najlepší liek

Chôdza je najprirodzenejší a tým pádom najzdravší pohyb človeka. Ak kráčame technikou Severskej chôdze, získavame viac zdravotných benefitov ako pri bežnej chôdzi minimálne z 3 dôvodov. Je to jednoduchá ozdravno-pohybová aktivita vhodná pre každého (deti, dospelých i seniorov), kedykoľvek/za každého počasia (s výnimkou silného vetra) a kdekoľvek (pole, cesta, sad, les...).Potrebujeme k tomu len špeciálne Nordic Walkingové paličky, dobrú obuv a chuť urobiť niečo pre seba, hýbať sa. Stačí pravidelne kráčať 30 minút denne a viete si predĺžiť život o 6 rokov, znížiť riziko stareckej demencie, Alzheimerovej choroby, úmrtia či riziko diabetes (Dr. Mike Evans, USA, 2012).

Správna Nordic Walkingová technika a pravidelná chôdza významne ovplyvňuje aj duševné zdravie, o ktoré je potrebné sa starať minimálne tak, ako o zdravie fyzické. Chôdza na čerstvom vzduchu v prírode a prípadne v spoločnosti ľudí uvoľňuje psychické napätie (depresie, stavy úzkosti) a napomáha zlepšeniu zvládnutiu stresu.
Základom správnej techniky Severskej chôdze je aktívny postoj. Techniku si treba osvojiť - postupne krok za krokom, treba ju pochopiť a „vykráčať“. Pri správnom používaní paličiek zapájame viac ako 650 svalov a dochádza k rotácii vrchnej časti tela. Ide teda o komplexný pohyb ktorý spevňuje telo a posilňuje psychiku.
Viac o základoch techniky Severskej chôdze prinesieme v ďalšom článku.

Autorka článku je Lenka Senčáková, inštruktor Nordic Walking SNWA, CHÔDZA PRE ZDRAVIE

Chôdza pre zdravie je chôdza technikou Nordic Walking a súčasne názov občianskeho združenia, ktorého cieľom je podporovať zdravie fyzické a duševné a športovo-ozdravnú činnosť súvisiacu  so Severskou chôdzou - Nordic Walking.

FB Nordic Walking Senec a okolie

Menu Pobočky

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním.