Ten kto vyberá pre dieťa obuv, berie na seba veľkú zodpovednosť za zdravý vývoj detských nôh a celého pohybového systému. Prinášame Vám zopár rád ako sa zorientovať v širokej ponuke detskej obuvi a kúpiť takú, ktorá zodpovedá zásadným ortopedickým a hygienických kritériám.
Detská noha sa od nohy dospelého líši v mnohých anatomických a funkčných vlastnostiach. V prvom rade veľmi rýchlo rastie - mení sa v dĺžke aj šírke. Noha malého dieťaťa rastie v priemere 15 – 18 mm za rok, u starších detí 1 cm až 1,5 cm. Vo veku 2-3 rokov potrebujú deti 2-3 veľkosti obuvi za rok, v predškolskom veku 2 veľkosti a v školskom veku 2 -3 veľkosti ročne. Rast nohy nie je plynulý, ale prebieha v skokoch. Preto je potrebné sledovať, či sa noha v príliš krátkej alebo úzkej obuvi nedeformuje.
TVAR
Detská obuv musí mať dostatočne priestrannú guľatú špičku, s dostatkom miesta pre prsty. Úplne nevhodná je pre deti špicatá obuv, pretože spôsobuje rôzne deformity prstov (vybočený palec, vybočený malíček, popr. kladivkové prsty.
OPäTOK a PODPäTOK
Noha v obuvi musí byť dostatočne fixovaná. Nesmie dochádzať k nežiadúcim bočným pohybom pätovej časti nohy. Preto každá detská obuv s plnou pätou musí mať dostatočne tuhý , vysoký a dlhý opätok. Je to vnútorný diel v pätovej časti obuvi. Pozor nemýľte si ho s podpätkom. Ten má byť na detskej obuvi čo najnižší.
STRIH ZVRŠKU
Dobrú fixáciu obuvi zabezpečí aj vhodný strih zvršku. Drží pevne nohu oproti opätku a bráni posunu nohy v obuvi. Odporúčame obuv šnurovaciu, prackovú a so zapínaním na suchý zips. V najmenších veľkostiach kupujte obuv výhradne členkovú.
VEĽKOSŤ OBUVI
Pred nákupom vždy zmerajte dieťaťu nohu číselným meradlom, ktorý by mala mať každá predajňa obuvi. Detské nohy majú zníženú citlivosť voči bolesti a tlaku. Preto sú deti ohrozené tým, že budú nosiť príliš krátku, alebo zle padnúcu obuv. Detská obuv musí byť vpredu pred prstami 10 až 15 mm dlhšia než noha. Asi polovica tohto voľného priestoru v špičke, ktorému hovoríme nadmerok , slúži ako rezerva pre voľný pohyb prstov pri predĺžení nohy za chôdze a polovica pre rast.
Každú obuv dieťaťu vyskúšajte obutím!
Je vhodné aby dieťa vyskúšalo celý pár obuvi a aby sa prešlo po predajni. Sledujeme pri tom, či obuv nekĺže z päty. Veľkosť nadmerku nie je vhodné skúšať tlakom prstu na špičku obuvi. Dieťa má tendenciu prsty reflexne pokrčiť.
Veľkosť obuvi kontrolujte u detí aspoň raz za 3 mesiace. Dôležité je to hlavne pri prezuvkách, ktoré si dieťa odnesie do školy a má ich tam často celý školský rok.
Školské prezuvky je potrebné vymeniť aspoň 2x do roka.
STIELKA OBUVI
Zdravé dieťa má od narodenia približne do 3 rokov oblasť nohy pod kostnou pozdĺžnou klenbou vyplnenú tukovým vankúšikom. Či je klenba pod tukovým vankúšikom dobre vyvinutá, sa možno presvedčiť tak, že dieťa necháme postaviť sa na špičky. Klenba zdravej nohy je pekne vykrojená - vyformovaná do poloblúka. Približne vo veku od 3 rokov je potrebné všímať si príznaky plochonožia - výrazné vybočenie piat do X, veľmi zreteľná chôdza špičkami von, veľmi zreteľné vyosenie kolienok do X a večerné bolesti, alebo bolesti po záťaži na prednej strane predkolenia.
Na prvom stupni základných škôl má už 1/3 školákov ploché nohy. Prevenciou je tvarovaná stielka s ktorá zabraňuje namáhaniu nožnej klenby.
Nepodceňujme prezúvanie! V škôlke, či škole strávi dieťa väčšinu dňa a preto kritériá správneho obúvania platia aj pre prezuvkovú obuv. Odporúčame vzdušnú sandálovú obuv s tvarovanou stielkou, v ktorej sa noha dieťaťa nepotí.
Ako sa starať o obuv?
Vyberajte obuv , ktorá je vyrobená z prírodných materiálov (useň, textil), ktoré sú mäkké a priedušné.
Najdôležitejšou vlastnosťou takejto obuvi je, že sa prispôsobí anatomickému tvaru nohy. Zvrškové materiály sú rôzne a preto ich treba rôzne ošetrovať.
Textilné materiály je možné vyčistiť na sucho aj na mokro, bez väčšej zmeny materiálu. Môže sa akurát zmeniť farba, či už ušpinením alebo „vypratím“.
Prírodná useň môže byť v dvoch kvalitatívnych prevedeniach – ako hladká hovädzia koža alebo brúsená, tzv. nubuk alebo velúr. Hladkú kožu čistíme vlhkou handričkou od väčších nečistôt a natrieme vhodným krémom na ošetrenie obuvi. V prípade, že ho nemáme, môžeme použiť aj obyčajnú Indulonu. Nubukové usne sú dosť náchylné na ušpinenie. Preto je vhodné používať ich skôr do suchého prostredia, vo vlhku môžu čiastočne púšťať farbu, čo nie je vada výrobku, ale je to dané typom materiálu. Ak je nubuková obuv veľmi ušpinená a mokrá, je potrebné ju nechať voľne vyschnúť a potom suchú vyčistiť kefou. Až keď obuv zbavíme väčšej nečistoty, môžeme použiť aj vlhkú handričku.
Obuv z usne – kože by sa nemala PRAŤ, pretože koža pri nevhodnom sušení stvrdne a obuv sa znehodnotí. Preto aj koženú vlhkú obuv sušíme voľne položenú špičkami dole, aby odchádzajúci vlhký vzduch nevchádzal späť do topánky, ale von. Ak chceme povrch koženej obuvi impregnovať proti vlhkosti, je dobré použiť impregnačné spreje, ktoré sú na to určené. Ak máme staršiu obuv, tak jej neublížime ani obyčajnou Indulonou. Pri nubukovom povrchu môže farba stmavnúť, ale po vstrebaní obuv zbledne.
Dbajte na to, aby deti nosili obuv podľa účelu, ku ktorému bola vyrobená. Aj tá najpohodlnejšia športová gumotextilná alebo gumená obuv sa nehodí k celodennému noseniu. Vo vnútri nepriedušnej obuvi sa vytvára nepriaznivá klíma, a to je živná pôda pre plesne a baktérie.