Protetika

18.05.2021 Rady odborníkov

VLASTNÝ VÝVOJ VÝROBKOV

PROTETIKA má špecializované Oddelenie rozvoja a technológie výroby, kde vznikajú produkty z prvotného náčrtu až po finálny výrobok. Ponúkame rozhovor s dizajnérskym tímom PROTETIKA o vzniku modelu MEGGIE na diagnózu Hallux Valgus.

VLASTNÝ VÝVOJ  VÝROBKOV

Aký bol impulz pre vytvorenie nového modelu ortopedických sandál MEGGIE?

Model, ktorý vznikol v takomto prevedení bol realizovaný na základe potreby našej klientky. Tým, že sme dlhoročný výrobca nielen ortopedicko-rehabilitačných sandál, ale zaoberáme sa aj výrobou ortopedickej obuvi pre našich pacientov s rôznymi zdravotnými ochoreniami, tak nás zdravotný stav  a potreba pacientky s diagnózou Hallux Valgus  zaujala. Spolu s oddelením technológie sme zhodnotili možnosti a takisto aj konštrukčný návrh a výber samotných komponentov a materiálov.

Aké technické riešenie ste zvolili?

V rámci prevedenia a takisto technického návrhu sme sa snažili priblížiť k anatomickému postaveniu dámskej nohy a zabezpečiť komfort pri nosení. Pre letný model sandálok sme zvolili užšie remienky, ktoré fixujú chodidlo v priehlavku, ale zároveň nelimitujú pohyb svojmu nositeľovi. Pohodlie tohto modelu je riešené aj  v upínaní pomocou tŕňovej pracky a bez nutnosti zbytočného pohybu, nositeľ si vie obuv nasadiť len obyčajným „našuchnutím“ na nohu. Sortiment dámskych sandál je na trhu a aj v našom portfóliu dosť široký, no z hľadiska náročnosti výberu modelov pre pacientov s ochorením „Hallux valgus“ je pre  nich dosť komplikované a náročné nájsť model, ktorý by vyhovoval nielen po stránke funkčnej ale aj estetickej. Dizajn bol navrhnutý v súčinnosti s ochorením pacientky, ale ambíciou bolo, aby sandálky boli aj štýlové. Remienky, ktoré sú zafixované vo výlisku majú dvojitý charakter - okrem funkčného (zabezpečuje odťahovanie veľkého palca), aj estetický. V letných sandálkach sme chceli zabezpečiť klientke pocit ľahkosti a nežnosti. Hrúbka fixačných remienkov bola volená tak, aby opticky minimalizovala defekt chodidla. Z funkčného hľadiska sme chceli docieliť možnosť regulácie popruhov pomocou tŕňovej pracky a umožniť nositeľke zmeniť smer upínacích remienkov. Výška podpätku na výlisku je optimálna vo vzťahu k fyziologickému charakteru ženskej nohy.

Aké materiály sú použité – konkrétne na zvršku?

Zvršok je vyrobený z kvalitnej povrchovo upravenej kože, ktorá spĺňa všetky požiadavky zdravotnej nezávadnosti a neobsahuje žiadne ťažké kovy. Je prírodným materiálom, ktorý zabezpečuje priedušnosť a elasticitu, ktorú ocení každý nositeľ.  Koža sa vyznačuje vysokou životnosťou a zároveň je tento prírodný materiál veľmi poddajný. Výlisok je vyrobený z korkovej drte so zmesou lepidla a pojiva, ktoré zabezpečuje stabilitu, ale zároveň flexibilitu pri chôdzi. Tvar výlisku je volený tak, aby formoval pozdĺžnu klenbu chodidla a bol pohodlný pri nosení. Výška je ideálna pre dámske chodidlo, ktoré je po anatomickej stránke iné ako mužské, preto aj  výška foosbetu je daná na 3,5 cm. Podošva je z termoplastického elastoméru, ktorá krásne kopíruje tvar výlisku, no zároveň ho neobmedzuje v jeho hybnosti.

Čo môžeme povedať  o korkovom výlisku, ktorý bol hlavným ideovým prvkom modelu?

Použitý korkový výlisok je špecifický a jedinečný svojou ľahkosťou a flexibilitou. Vzniká špeciálnym spracovaním korku a pojiva, ktoré zabezpečí stálosť, oder a samotnú hybnosť výlisku. Prostredníctvom tohto zloženia a charakteristických vlastností je chôdza pacienta ľahšia, pohodlnejšia a menej energeticky náročná. Výlisok je  anatomicky tvarovaný predovšetkým v oblasti pozdĺžnej klenby a v prednej prstovej časti. Pätové korýtko je formované vo vzťahu k správnemu postaveniu chodidla. Stielka je tvorená z mäkkej prírodnej usne, ktorá zabezpečuje správnu klímu chodidla v sandáloch.
Korok je materiál prírodného charakteru a je unikátny svojou špongiovitou štruktúrou, ktorá je skvelou ochranou voči chladu. K základným vlastnostiam tohto prírodného materiálu je tlmenie vibrácii a tlakov pri chôdzi po tvrdých povrchov.  K ďalším pozitívnym vlastnostiam patrí antistatika, čiže nepriťahuje prach a  jeho ľahkosť a odolnosť  pri striedaní teplôt, takže dokáže regulovať vlhkosť. Tvarová stálosť komponentov vyrobených z korku je významná a preto aj výlisky a rôzne foosbety sa vyrábajú práve zo zmesi korku a pojiva.
Z hľadiska optického korok zaradíme medzi materiály, ktoré pri dotyku alebo pohľade vytvárajú príjemný hrejivý  pocit.

 

Menu Pobočky

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním.