Protetika

03.05.2018 Rady odborníkov

Na čo si dať v lete pozor a ako sa správne obúvať

Hoci starostlivosť o chodidlá by nemala byť sezónna záležitosť, v lete si na pekné nohy potrpíme oveľa viac. Na to, v akom stave sú pokožka a nechty nášho chodidla vplýva množstvo faktorov. Od celkového zdravotného stavu, cez správnu obuv, až po techniku strihania nechtov. Ak nastane problém, je potrebné ho analyzovať a zistiť aká je konkrétna príčina. Dôležité je aj zaradiť do letných outfitov okrem baleríniek a tenisiek aspoň jedny vzdušné sandále z prírodných materiálov.

Na čo si dať v lete pozor a ako sa správne obúvať

V zime je noha vo väčšine času zatvorená v topánke, často sa ľudia v práci ani neprezúvajú. Takáto „uväznená“ noha potom celé dni nedýcha, je spotená a dotlačená. Väčšina zimných topánok je zateplená syntetickými materiálmi. To nie je veľmi prospešné pre pokožku chodidiel, hlavne keď sme v zimných topánkach celý deň. Druhým faktorom je voľba správnej ponožky. Silonky, alebo iný syntetický materiál spôsobí, že pokožka nedýcha, spotí sa, a vlhké prostredie spôsobí odieranie v miestach, kde topánka tlačí. Nesmieme zabudnúť ani na fakt, že vlhká noha je náchylná na rozmnožovanie baktérií a plesní. V takýchto podmienkach sa potom objavujú problémy ako zarastajúce nechty, nadmerne zhrubnutá pokožka, mozole, kurie oká, atď. V zime zriedkavejšie pociťujeme pocit smädu, konzumujeme menej zeleniny a ovocia, čo znamená nižší príjem vlákniny. Väčšina domácností je nadmerne vykúrená a vlhkosť v nich je veľmi nízka. Výsledkom môže byť nadmerne vysušená a popraskaná pokožka, čo sa ukáže aj na kvalite nechtov, vlasov a slizníc.

Ako zhodnotiť, ktoré problémy chodidiel sú už rizikové
Keď už nejaký problém máme, odborná starostlivosť je takmer nenahraditeľná. Práve pedikér dokáže v rámci správnej konzultácie odhaliť príčinu.  Návštevou pedikéra neriskujete nič. Ak problém, s ktorým prídete, nevyžaduje lekársku intervenciu, tak Vás pedikér ošetrí. Ak naopak posúdi, že je potrebné zapojiť aj odborného lekára, dokáže Vás správne nasmerovať. Najčastejšie nás ľudia vyhľadávajú so zhrubnutou pokožkou na plôške chodidla, prasklinami, mozoľmi, kurími okami, zhrubnutými, zdeformovanými alebo zarastenými nechtami. Tieto ťažkosti pedikér ošetrí kvalitnými pedikérskymi nástrojmi. Aktuálne je veľmi rozšírená forma aj tzv. medicinálnej pedikúry, čo v praxi znamená, že sa chodidlá ošetrujú pomocou vysokootáčkovej brúsky s diamantovými frézami. Takéto ošetrenie je veľmi účinné, presné a taktiež bezbolestné. Obe techniky majú svoje klady a ja ich najradšej kombinujem.
Pokiaľ však ide o krvácavé, hnisavé stavy, alebo bradavice, je lepšie vyhľadať priamo odborného lekára, ktorý nastolí adekvátnu odbornú liečbu. Z hľadiska ošetrenia chápeme ako rizikových najmä pacientov s diabetes mellitus, s neuropatiou, ľudí užívajúcich lieky na riedenie krvi, staršie osoby, malé deti a tehotné ženy.

PROTETIKA Orthopedic s anatomickou stielkou  pôsobia relaxačne a terapeuticky, a hodia sa ku každému outfitu. Teraz ich dostane aj v trendy modeloch a rôznych farbách.

Na čo si v lete dať pozor a ako sa správne obúvať?

V lete sú naše nohy viac odhalené, obuv nosíme naboso, mení sa spôsob ako trávime svoj voľný čas a tým sa mení aj charakter obuvi. Navštevujeme kúpaliská, kde by sme mali dbať na gumové šľapky a dôkladnú dezinfekciu, pretože voda v okolí bazénov je kontaminovaná rôznymi vírusmi a baktériami. Vykonávame rôzne športy ako korčuľovanie, beh, cyklistika, z tepla sa pokožka prehrieva a zvyšuje sa potenie na celom tele. Všetky tieto faktory vplývajú na stav našich chodidiel. Základnou prevenciou pre zdravé a pekné chodidlá  je voľba správnej obuvi pre konkrétnu aktivitu. Dôležité je zaradiť do letných outfitov okrem baleríniek a tenisiek aspoň jedny vzdušné šľapky alebo sandále z prírodných materiálov, ktoré zodpovedajú veľkosťou  aj tvarom typu chodidla.
Veľmi často sa stretávam s tým, že naši klienti majú problém vybrať si správnu veľkosť obuvi. Pred kúpou topánky je dôležité veľkosť svojej nohy opäť premerať. Je prirodzené, že
v rôznych etapách života naše chodidlo mení tvar a veľkosť tak, ako sa mení zvyšok nášho tela. Napríklad mladá žena v tehotenstve  nárazovo zvýši svoju váhu niekedy až o 20 a viac kilogramov. Kvôli tehotenskému brušku mení aj spôsob svojej chôdze, prevaľuje sa ako keby zo strany na stranu. Stáva sa, že klenba chodidla úplne klesne, pretože chodidlo sa musí vysporiadať s väčšou váhou a aj s tým, že sa váha sústreďuje na iných bodoch chodidla.

Ako upraviť chodidlá a nechty pred lakovaním 

Nepodceňujme správne strihanie nechtov. Mýtus typu: nechty striháme striktne do rovna musím vyvrátiť. Nechty striháme podľa toho, aká je anatómia nášho chodidla a tvar našich prstov, pričom je vždy dôležité prihliadať na tvar nechtového lôžka. V zásade platí, že striháme od voľného okraja nechtu po druhý voľný okraj, tak aby sme nezasahovali pod úroveň výšky nechtového valu. Pokiaľ máme už nechty správne ostrihané a vyčistené, plôšku chodidla dôkladne umyjeme, a pokožku nakrémujeme -  po sprchovaní alebo kúpeli do 3 minút. Ak na chodidle máme stvrdnutú kožu, alebo praskliny, vyhľadajme odborníka. Ošetrenie vie vykonať profesionálne a zistí príčinu problémov.
Pred lakovaním je potrebné nechty dôkladne odmastiť. Nebojme sa farieb, sú krásnym módnym doplnkom každej ženy nezávisle od veku. Aj v tomto roku bude kráľovná všetkých farieb v nechtovom dizajne červená. V kurze sú aj pastelové, pudrové farby, ktoré sa objavili minulý rok. Najviac dominujú odtiene ružovej, modrej a  zelenej. Francúzske lakovanie na nohách je už minulosť. Ani naturalistky a biožienky sa nemusia báť.  Pretože jediná móda, ktorá sa nikdy nezmení, sú pekne ošetrené a upravené nohy.  

Viete že:
Tvar nechtov v dospelosti môžeme v značnej miere ovplyvniť už v rannom detstve?
Že deti majú viac potných žliaz ako dospelý človek?
Že často problémy nemajú len dospelí ale aj malé bábätká?
Viete ako na hygienu tínedžerov?
 Viac o detských nôžkach si povieme nabudúce… :)

 Anita Nopp, odborný pedikér a školiteľ Nopp & Nopp Medical Center

Menu Pobočky

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním.