Protetika

13. augusta 2015 Rady odborníkov

Detské nóžky rastú rýchlo

Kvalitná obuv, jej správna veľkosť a vhodné pohybové aktivity – to všetko má rozhodujúci vlyv na zdravý vývoj detskej nohy.

Detské nóžky rastú rýchlo

Spoločnosť PROTETIKA zrealizovala v minulom školskom roku prieskum medzi 8-9 ročnými školákmi, ktorým sa noha ešte vyvíja. Zaujímalo nás, ako sa zmení počas školského roka veľkosť nôh a aký je ich zdravotný stav. Výsledky nám potvrdili, že deti majú väčšie nôžky ako mala napríklad generácia ich rodičov. Zo zdravotného hľadiska boli na tom horšie chlapci ako dievčatá. Až 5% chlapcov má neliečenú plochú nohu a štvrtina z nich nábeh na toto ochorenie. Napriek tomu, že deti v prezuvkách strávia v škole aj 8 hodín denne, veľká časť mala nevyhovujúcu obuv. Pritom kvalitná obuv a jej  správna veľkosť sú najdôležitejšie faktory, ktoré ovplyvňujú zdravotný stav nôh. V PROTETIKE sa sústreďujeme na to, aby sme pre malé deti ponúkali do škôlky na prezúvanie pevnú obuv s vyššou sárou pre upevnenie päty. Školákom odporúčame anatomicky tvarovanú stielku, ktorá môže nahradiť ortopedickú vložku pri menšom plochonoží. Odľahčuje nohu pri záťaži a pôsobí preventívne a relaxačne. Teenageri môžu mať sandále bez fixovanej päty, ale s pevnou tvarovanou stielkou, ktorá sa nosením nedeformuje a nestráca svoj profylaktický účinok.

Veľmi dôležitá je správna veľkosť obuvi, aby zdravotné prvky pôsobili na tom mieste, kde majú – v oblasti pozdĺžnej a priečnej klenby. Z nášho prieskumu vyplynulo, že deťom počas školského roka narástla noha o jedno až dve veľkostné čísla. Prezuvky preto treba kontrolovať počas celého školského roku, nie len na jeho začiatku.

Ako znížiť riziko plochonožia u detí

MUDr. Blažena Brozmanová, ortopéd:

U detí je najprirodzenejším vyjadrením radosti zo života spontánny pohyb. K tomu je však potrebný, pružný pohybový aparát odolný voči záťaži. Jeho základ tvoria nohy, ktoré nesú záťaž v troch oblastiach - pod palcovým kĺbom, pod malíčkovým kĺbom, a v oblasti päty. Zdravie detskej nohy závisí od správneho tvarovania pozdĺžnej a priečnej klenby, ktorej úlohou je chrániť svaly, cievy a nervy nohy a zabezpečiť pružnú chôdzu.

Najčastejšie deformity nôh detí v predškolskom a školskom sú plochá noha - pokles pozdĺžnej klenby, často spojený s výrazným vybočením piat. Vrodená plochá noha – tuhá, je zapríčinená nesprávnym tvarom, zrastom alebo postavením kostí a nie je možné ju pasívnym, ani aktívnym svalovým úsilím dostať do správneho tvaru. Liečiť ju musí len ortopéd. Vrodenú plochú nohu - flexibilnú je možné vhodnou obuvou a vytrvalým cvičením do veľkej miery pozitívne ovplyvniť až vyliečiť. Získaná plochá noha sa vytvára vtedy, ak noha nie je schopná zvládať záťaž pri stoji a chôdzi.

Na vzniku plochej nohy sa okrem dedičných predpokladov ako je ochablosť väzivového aparátu, nervové poškodenia, stavy po zápaloch a po ťažších úrazoch podpisujú aj ovplyvniteľné faktory. Sú to obezita, dlhodobé preťažovanie nohy, nesprávne pohybové návyky, nedodržiavanie lekárskych odporúčaní, alebo nenosenie predpísaných ortopedických vložiek a ortopedickej obuvi.Vhodnou prevenciou na plochonožie je kvalitná obuv primeranej a kontrolovanej veľkosti a vykonávanie pravidelnej pohybovej aktivity.

Menu Pobočky

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním.