Protetika

10. marca 2016 Rady odborníkov

ČO S DEFORMOVANOU DETSKOU HLAVIČKOU?

Riešením je kraniálna ortéza, ktorú vám odmerajú naši ortopedickí technici na Merných miestach v Bratislave, ale aj v Banskej Bystrici, Bardejove a Prešove.

ČO S DEFORMOVANOU DETSKOU HLAVIČKOU?

Kraniálna ortéza je individuálne vyrábaná ortéza na liečbu deformít. Používa sa na liečbu stredných a ťažkých stupňov polohových deformít lebky. Má remodelačný účinok umožňujúci usmernený rast lebky. Je určená pre deti od 4. do 14. mesiacov veku. Zabezpečuje kontakt s hlavičkou vo vyklenutých oblastiach a poskytuje expanzný priestor v sploštených miestach.

Asi u tretiny detí sa okolo štvrtého mesiaca objaví polohová deformácia hlavy, plagiocefália, brachycefália, skafocefalia, prípadne kraniosynostóza. Výsledkom je preležaná zadná časť hlavy alebo sa vyklenie jedna strana čela a opačná strana záhlavia. Lebku malých detí tvoria kosti spojené väzivovými platničkami. Keďže hlava je ťažká, pôsobením gravitácie sa pohne jedným smerom. Jednostranné deformity máva na svedomí aj skrátený zdvíhač hlavy (Torticollis - Viac informácií).
Spánok na chrbte výrazne znížil výskyt syndrómu náhleho úmrtia dojčiat. Pribudli však deformácie hláv. Asymetriu môže spôsobiť aj stlačenie hlavičky plodu v tele matky, uviaznutie v pôrodných cestách. Časť deformácií sa dá odstrániť polohovaním dieťaťa a včasnou rehabilitáciou, ostatným môže pomôcť špeciálna prilba – kraniálna remodelačná ortéza. Predchádza jej vyšetrenie u neurológa alebo neurochiruga, ktorý vylúči predčasný zrast lebečnej štrbiny.

Ak je váš drobec vhodným kandidátom, s poukazom od ortopéda, rehabilitačného alebo protetického lekára môže navštíviť našich ortopedických technikov, ktorí premerajú asymetriu a po odobratí mier vyhotovia remodelačnú ortézu – tzv. prilbu. Prilbu tvorí vnútorná penová výstelka a vonkajšia plastová škrupina. Na hlavu sa upevňuje popruhom so suchým zipsom. Dieťaťu neprekáža pri každodenných aktivitách, nemá vplyv ani na jeho psychiku.
Veselé farby a vzory skôr tešia. Ortéza váži stopäťdesiat až dvesto gramov. Hlavička dorastá do prázdneho priestoru, ktorý je v prilbe vytvorený. Prilba zároveň bráni rastu hlavy nežiaducim smerom. Nevytvára sa tlak na žiadnu oblasť, oporné plochy na zátylku a pred uškami bránia otáčaniu prilby.

Menu Pobočky

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním.